Český Krumlov a turisté

Turisté v Českém Krumlově 

Analýza byla provedena ze signalizačních dat vysílačů mobilního operátora T-Mobile za měsíc srpen 2018. Rozšíření této analýzy na delší časové odobí je možné poptat přímo u mobilního operátora T-Mobile.

Hlavní zjištění

Lidé v Českém Krumlově

Z celkového počtu 462 000 lidí, bylo téměř 260 000 turistů (56 %), včetně turistů - vodáků, kteří tvoří 5,6 % návštěvníků.  44 % neturistů tvoří obyvatelé města nebo lidé, kteří ve městě pracují, případně jím jen projíždějí. 

57 % turistů přijíždí ze zahraničí, 43 % turistů jsou Češi

Nejvíce zahraničních turistů bylo z Číny (8 %), Německa (3,4 %), Jižní Korey (3,2 %),  Rakouska, Holandska a Velké Británie (2,3 %). *

V srpnu přijeli do Českého Krumlova turisté i z tak exotických destinací, jako jsou Seychelly, Jamajka, Mauricius nebo Guatemala.

* Pouze expertní odhad autorek projektu. Důvody jsou popsány zde.

Vývoj počtu návštěvníků během měsíce

Denně projde branami Českého Krumlova v průměru 8 500 turistů, o víkendu jejich počty atakují hranici 20 000.

Nejvíce turisticky vytížený den v týdnu je sobota, nejméně pak pondělí. Výjimku tvořila středa 15. 8., kdy nárůst počtu turistů způsobil den Nanebevzetí Panny Marie, který je státním svátkem v Rakousku a Německu. Nejvíce neturistů je v Českém Krumlově v pátek. Trend návštěvnosti města je v průběhu srpna klesající.

Délka pobytu v Českém Krumlově 

Nejvíce (65,6 %) turistů stráví v Českém Krumlově jen jeden den, 15,5 % zde jednou přenocuje, 4,5 % přenocuje , ale odjede brzy ráno. Zhruba 4 % jsou v Krumlově tři dny a dvě noci anebo dva dny s tím, že noc stráví mimo město.  

V případě, že turista navštíví Český Krumlov jen na jeden den, tak tam v průměru stráví 4,4 hodiny. Z top 10 zemí, ze kterých nejčastěji turisté přijíždějí, stráví v Českém Krumlově nejkratší čas Korejci (3,2 hodiny) a Číňané (3,7) , nejdéle jsou tam pak Španělé (5,6), Češi (4,8),  Němci a Rakušané (oba 4,7).

Nejčastější destinace po návštěvě Českého Krumlova

Zahraniční turisté, potom, co navštíví Český Krumlov, ten samý den nebo druhý den ráno nejčastěji odjedou do zahraničí. Druhou nejfrekventovanější destinací je Praha. Turisté z Číny dále míří do Českých Budějovic nebo do Hluboké nad Vltavou, turisté z Holandska do resortů u Lipenské přehrady - Lipna nad Vltavou, případně do Černé v Pošumaví. Němci míří stejným směrem jako Holanďané. V jejich případě však častěji do Černé v Pošumaví než do Lipna nad Vltavou.

Češi po návštěvě Českého Krumlova jedou do Prahy. Druhá nejčastější destinace je Zlatá Koruna, následují České Budějovice, Brno, Černá v Pošumaví, Lipno nad Vltavou, Plzeň a Hluboká nad Vltavou.