Datový projekt

Slovo na úvod

Moci si sáhnout již v průběhu studia na opravdu velká a krásná data, je příležitost, kterou si žádný správný datový analytik nemůže nechat ujít. Proto jsme si pro svůj absolventský projekt vybraly partnera T-Mobile, který byl ochotný data poskytnout a pak jsme byly moc rády, že si T-Mobile vybral nás :). Spolu s úžasnými daty jsme získaly ještě úžasnější koučky Šárku Krkoškovou a Markétu Hanna, kterým tímto děkujeme za podporu.

T-Mobile generuje množství dat, která primárně slouží k tomu, abychom si mohli telefonovat, psát zprávy, připojit se na internet, abychom si mohli tyto služby koupit a každý měsíc nám za ně přišlo vyúčtování, aby prodejny byly plné telefonů, zaměstnanci dostali výplatu, atd. 

Napadlo by vás, že data mobilního operátora mohou být užitečná i jinak? Například data o tom, jak se telefony a jiná datová zařízení, ve kterých je SIM karta, přihlašují na vysílače operátora. Anonymní data o těchto přihlášeních má operátor k dispozici. Pokud si vyberete nějaké území, tak operátor ví, kolik se na něm vyskytuje lidí a s jistou pravděpodobností dokáže z obecných údajů o věku, pohlaví, typu mobilního zařízení, určit i co jsou zač. Príma, co? Teď už jen vybrat si místo, které nás zajímá a jdeme na to.

Český Krumlov byl jasná volba. Je to tam opravdu krásný a proto je to jedno z turisty nejvyhledávanějších měst v Česku. Martina se tam narodila, chodila do školy a při studiích pracovala v turistickém informačním centru. Český Krumlov v posledních letech přestává turisty zvládat. Město je jimi zahlcené, centrum se vylidňuje a dopravní situace je kritická. Stačí si zadat do Googlu jednoduchý dotaz...

V Českém Krumlově data z cestovního ruchu neanalyzovali již několik let, jak jsme se dozvěděly od vedoucí destinačního managementu města. V rámci nové koncepce přístupu k cestovnímu ruchu plánují detailnější analýzu zrealizovat. Náš projekt je malá ukázka toho, jaké možnosti může nabídnout mobilní operátor.

V našem projektu budeme zpracovávat data ze srpna 2018.  A i když se jedná jen o jeden měsíc, tak jich je opravdu hodně. 

Tyto nástroje nám pomohou se v moři dat vyznat.

Pokračování zde.